Bunedir.org

Thymos


Sponsorlu Bağlantılar
Thymos için farklı tanımlamalar yapmak mümkün.
1 - Eflatuna göre thymos duygudur. Eflatun ruhun üç bölümden oluştuğunu düşünmektedir. Bunlar; arzu, mantık ve thymos'dur (duygu).

2 - Yunanca thymos sözcüğünün bugünkü karşılığı öfke olarak çevirilebilir olsa da Homeros insanında çok farklı bir anlam ifade etmektedir. İlyadada yer yer yürek yer yer can olarak gördüğümüz bu sözcük Homeros insanının düşünce sisteminin parçalarından biridir. Beden ve ruh ayrımının henüz yapılmadığı dönemde insanın düşünmesi thymosunun phren -yani bugün diyafram olarak adlandırdığımız bölge- içindeki hareketidir. Azra Erhat "İşte İnsan" adlı eserinde thymos üzerinde uzunca durmaktadır. Bunun yanı sıra, mcintyre justice and action in homeric imagination adlı yazısında thymosun antik yunan'da adalet sisteminin baş kahramanlarından biri olduğunu vurgular.

3 - Thymos’un çağdaş dillerde karşılığı yoktur. Bugün bu sözcüğü öfke olarak çevirebiliyorsak da Homeros thymos’u ruh, nefes, yürek olarak tanımlamış. Homeros’un insanı kendi kendisiyle yalnız değildir, kendi içinde kendinden ayrı giderek kendinden de üstün bir benlik bulur, duygu ve düşüncelerini onunla paylaşır, tutacağı yolu ona danışır, bir öfkesi varsa sorumlu oymuş gibi davranır ve ona kızar... Thymos kişinin kendi içinde bulunan, duygu ve düşüncelerini kapsayan asıl benliği diyebilceğimiz bir kavramdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org