BuNedir.Org Soru Cevap Sistemi


Detaycı ne demek [Çözüldü]

Cevap : 4
Durum : Çözüldü Bolum : Psikoloji

12
Okunma : 768
Etiketleri : Detay Tarih : 2014-09-29
Soru : Detaycı ne demek
Soru Detay :
Tarih : 2014-09-30 00:00:00 Bu en iyi cevap seçildi ;)

8
Baslik : Detaycı ne demek
Cevap : Detaycılar detaylarda boğulurlar, kıyıya yanaşamazlar bile.. konunun özünü göremezler, hayati kendilerine ve çevrelerindekilere (iş arkadasları , eşleri,sevgilileri vb.) zindan ederler. asiri detayci insan bir buzdolabi almak icin bir ay boyunca tum beyaz esya magazalarini gezer,her markayi degisik alisveris merkezlerindeki subelerinden tut,ara sokaklardaki bayilerine kadar sordugu sorularla saticilari kurdesen dokturene kadar arastirir.ciktigi her magazada kapiya wanted diye posterleri asilir.asiri detayci bununla yetinmez,internetteki muhtelif online alisveris yapilan sitelere kayit olur,fiyatlari karsilastirir,kredi kartina yaptigi taksitleri excelde tablo haline getirir.1 ayin sonunda asiri detayci hala bir sonuc elde edememistir.asiri detaycinin yanindaki kisi cinnet gecirir cunku ruyasinda bir spor salonu dolusu beyaz buzdolabi ustune dogru gelmekte onu duvara sikistirmaktadir.gider onune giden ilk buzdolabini alir,bu talihsiz hikaye biter.yanindaki kisiyi manen ve madden cokertmek gibi zararlari vardir..

Tarih : 2014-09-30 00:00:00

-1
Baslik : Detaycı ne demek
Cevap : Herşeyi sürekli irdelemeniz, herşeyin sürekli gözünüze batması, detaylara fazla takılmanız, fazla mükemmelliyet aramanız, başkalarının sizin kadar ayrıntılara önem veremeyeceğini düşündüğünüz için tüm iş'i kendiniz yapmanız, aşırı titizlik, hiçbirşeyi beğenmemeniz, bu detaylara takılırken birçok güzel şeyi görememeniz ve yalnız bir insan olmanız.

Tarih : 2014-09-30 00:00:00

-2
Baslik : Detaycı ne demek
Cevap : Prison Break dizisinin ana karakterlerinden biri olan Michael Scofield'ın (Wenworth Miller) hastalığı olan aşırı detaycı olmak tıbbi olarak bir hastalık mı?

Ülkemizde de gösterime girmiş ve dünya çapında büyük beğeni toplamış Amerikan yapımı Prison Break dizisinin ana karakterlerinden Michael Scofield (Wentworth Miller) senaryo gereği bir tıp dilinde “düşük gizli ket vurma” ismi verilen psikolojik durumu yaşıyor.

Peki nedir bu durum? Gerçekten aşırı detaycılığa bir hastalık diyebilir miyiz? RealAge.com.tr sitesi merak edilen bu konuyu açıkladı.

Eğer detayları aşırı derece düşünen biriyseniz, sizin için düşük gizli ket vurma örneği demek doğru değildir. Yapılan bir iş, ders veya ilgilenilen konu ile tüm detayları incelemek bahsedilen rahatsızlık sayılmaz. Çünkü düşük gizli ket vurma sorunu yaşayan biri, bunu tüm hayatına yaymıştır.

Popüler kültürün dediklerinin aksine, düşük gizli ket vurma bir akıl hastalığı değildir, daha çok bir karakter özelliğidir. Kişinin bilgileri nasıl aldığıyla ilgilidir. Bu durum, zihinsel bir bozukluğa, ya da yaratıcı bir dehaya, yol açabilir de açmayabilir de. Bu da hayattaki bir çok diğer faktör gibi, çevreye ( örneğin pozitif ve negatif uyarıcılar, eğitim veya istismar) ve kişinin yatkınlığına bağlıdır.

Yakın geçmişte konuyla ilgili Harvard Üniversite’si bünyesinde yapılan bir araştırma sonuçları gerçekten çok şaşırtıcı…

Uzmanlara göre, alakasız gözüken her noktayı görmezden gelmek, zihin sağlığınız için iyi olabilir ama yaratıcılığınız için pek de iyi sayılmaz.

Düşük gizli ket vurma, dikkati çeken bir durumdaki bileşenlerin az önemli ve önemsiz olanlarının zihin tarafından engellenmesidir. Durumun gözlemlenmesi ve gereksiz görülen bilgilerin engellenmesi ile oluşan hafızanın, bu yok sayma, hatta yasaklama yeteneği ise bir reflekstir. Bu zihinsel durum birçok türde görülmüştür ve sosyal bir çevreyle etkileşime girildiğinde başlayan gözlem/öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Duyduğunuz her ses, görüntü ve düşünceye yoğunlaşmak sizi çılgına çevirebilir. Bu bir hayvanda yiyecek bulma güdüsünü, meşgul bir insanda da uyuma eforunu sekteye uğratabilir. Tahmin edileceği üzere psikologlar bu ‘alakasız gözüken şeyleri engelleme’ durumu için düşük gizli ket vurma terimini kullanıyorlar. Bu ad, bu durumun gözlemlendiği öğrencilerin daha yaratıcı işler yapabildiğini keşfeden Harvard psikogları tarafından verildi.

Harvard Üniversitesi psikologlarından Shelley Carson’a göre araştırmacılar uzun zamandır, özellikle müzisyenlerde, yazarlarda, sanatçılarda delilik ve dahilik kavramlarının neden bağlantılı olduğunu çözmeye uğraşıyorlar. ‘’Araştırmamızın sonuçlarına göre düşük seviyedeki ‘düşük gizli ket vurma’ ve ileri derecede düşünsel esneklik vakalarında bu durum bazı şartlarda bir zihinsel bozukluğa, bazı şartlarda da yaratıcılığa sebep oluyor.’’ diyor Carson.

Carson, Toronto Üniversitesi doktorları Jordan Peterson ve Daniel Higgins ile, deliliği dahilikle ayıran şartları bulmak için bir deney üzerinde çalıştı.

182 Harvard öğrencisini, anlamsız notaları devamlı dinlemek, arka plan gürültüleri duymak, bir ekranda sarı ışıklar izlemek gibi bir dizi teste tabi tuttular. Ayrıca Carson tarafından hazırlanan, yaratıcılık ölçücü bir test ile standart iq (zeka) testini doldurdular. Bütün sonuçlar karşılaştırıldığında yüksek yaratıcılığa sahip kişilerin, düşük gizli ket vurma testlerinde düşük skorlar elde ettikleri ortaya çıktı. Aynı zamanda bu kişilerin iq testi sonuçlarının da yüksek olduğu görülüyor.

‘’Elinizdeki bilgileri bile zor idare ediyorken yeni bilgilere maruz kalmanız akli dengenizi bozabilir.’’ diyor Carson. ‘’Ama hem yüksek bir zekanız hem de iyi çalışan bir hafızanız varsa bu kombinasyon sayesinde bilgileri yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.’’

Maddelerle Düşük Gizli Ket Vurma Belirtileri

• Ortamdaki sesler, çoğu zaman kişide anksiyete yaratır. Çünkü bu durumun oluştuğu kişi her sesi zihninde çözmeye çalışır.
• Kişinin aklı analiz için çoğu zaman seçici değildir. Bindiği bir arabanın mekanik aksamından, döşeme stiline kadar beyninde analizini yapıp sonrasında hatırlayabilir.
• Diğer kişilerin gözden kaçırdığı her noktayı büyük olasılıkla hatırlar.
• Düzen ve tertip onun için doğaldır, ekstra çaba harcamaz.
• Birbiriyle alakası gözükmeyen objeler veya kişiler arasında uygun bağları analiz eder, ve bunu yine doğal olarak yapar.
• Başkalarının davranışları ve alışkanlıkları zihninde tutabildiği için, günlük hayatta çoğu zaman yalanı hemen anlayabilir.

Ozan Vural

Tarih : 2014-09-30 00:00:00

-3
Baslik : Detaycı ne demek
Cevap : Aşırı Ayrıntılı Düşünenlerin İşleri Yarıda Kalır
"Abartılı bir şekilde ayrıntılı düşünen kişiler, eğlenceye, sosyal aktiviteye çok zaman ayıramazlar, sürekli çalışırlar. Kısa sürede bitirebilecekleri bir işi ayrıntıcı oldukları için uzun sürede bitirirler "
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yelda Yenilmez, "İnce düşünen kişiler, eğlenceye, sosyal aktiviteye çok zaman ayıramazlar, sürekli çalışırlar. Kısa sürede bitirebilecekleri bir işi ayrıntıcı oldukları için uzun sürede bitirirler. Bu yüzden vakitlerinin çoğunu çalışmaya harcarlar" dedi.
Yenilmez, ince düşünen insanların düşüncelerinin geri planında hep hata yapma korkusunun bulunduğunu belirterek, mükemmeliyetçi olduklarını söyledi.
Bu tip insanların detaylarla çok fazla uğraştığını ifade eden Yenilmez, "Çok titiz düşünürler, ayrıntılara çok takılırlar. Halk arasında 'kılı kırk yaran' insanlardır. Yaptıkları işin ayrıntılarıyla uğraşmaktan dolayı işlerini zamanında bitiremezler, bu da onlarda ayrıca sıkıntı yaratır" diye konuştu.
Yenilmez, bu insanların duygularıyla hareket etmediğini, her zaman mantıklarıyla hareket ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"İletişimleri çevreyle oldukça kısıtlıdır. Hataya karşı toleransları çok düşük olduğu için çevredeki insanların kendileri gibi olmalarını beklerler. Genelde kendileri gibi insanlarla çalışmak isterler. Büyük kararlar verirken her zaman bu kararı ertelerler. Bu kişilik yapısını kadınlara oranla erkeklerde 2 kat daha fazla görüyoruz. İnce düşünen insanlar çok çalışkandır. İnce düşünen kişiler, eğlenceye, sosyal aktiviteye çok zaman ayırmazlar, sürekli çalışırlar. Kısa sürede bitirebilecekleri bir işi ayrıntıcı oldukları için uzun sürede bitirirler. Bu yüzden vakitlerinin çoğunu çalışmaya harcarlar."
Yenilmez, bu tip insanların çevresindeki insanların da kendisi gibi detaycı ve ayrıntıcı olmasını istediğini dile getirerek, "Bu insanlar, ahlaki değerlere çok bağlıdırlar. Çok tutucu insanlardır. Bu insanlar, hata yapma konusunda yoğun korku yaşıyorlar. Yaptıkları işe dönüp dönüp bakarlar. Uzunca bir terapi sürecine almak gerekiyor. Bu kişilerin terapisi de doktorlar için zor bir süreç çünkü her şeyi kontrol etmek isterler" şeklinde konuştu.Benzer SorularKutuphane 1Kutuphane 2Kutuphane 3
01 - 1888 - Araba Sevdası Detaylı İnceleme
02 - 769 - Detaycı ne demek
01 | 19. Yüzyıl Sonrası Sanat Akımları
Yazı İçerik Neoklasizm Romantizm Realizm Empresyonizm Fovizm Kübizm Fütürizm Ekspresyonizm Metafizik Dadaizm Sürrealizm Pop Art XIX. YÜZYIL SONRASI SANAT AKIMLARI

1.NEOKLASİZM

Sanatta yeniden ilkçağ unsurlarının ön plana çıkması anlamına gelir. Bu dönemde, eski Yunan ve Roma tarzı tekrar canlandırılmıştır. Bu akım özellikle Barok Sanatı'nın aşırı süslemeciliğine .. - Devamini Oku


02 | Neyzen Tevfik
24 Mart 1879’da Bodrum’da doğan Neyzen Tevfik’in asıl adı Tevfik Kolaylı’dır. Babasının memleketi Bafra'nın Kolay nahiyesi olduğu için soyadı kanunuyla "Kolaylı" soyadını almış. Babası Rüştiye Mektebi muallimi Hasan Fehmi Bey, Annesi Emine Hanım’dır. Kendine özgü yergileri ve yaşam biçimiyle adını duyuran Neyzen Tevfik, babasının görevli bulunduğu Urla kasabasında, usta bir neyzen olan Berber Kâzım'la tanıştı ve ondan ney dersleri almaya başladı. .. - Devamini Oku


03 | Kişilik Nedir
Kişilik Nedir ? (Özet)
Kişilerden söz ederken "hoş" "canlı" "mutlu" "mutsuz" "iyilik yapan" "güçlü" gibi tanımlamalar kullanırız. Burada anlatılmak istenen, bireyin gösterdiği davranış özellikleridir.
Kişilik, bir bireyin tüm ilgilerinin, tutumlarının, yeteneklerinin, konuşma tarzının, dış görünüşünün ve çevresine uyum biçiminin özelliklerini içeren bir terimdir.
Asıl olan, kişiliğin kendine özgü ve ahenkli bir bütün olmasıdır. Bireyi.. - Devamini Oku


04 | Yüklemine Göre Cümleler
Yüklemine Göre Cümleler 1 - Yükleminin Türüne Göre Cümleler A) Fiil Cümlesi B) İsim Cümlesi 2 - Yükleminin Yerine Göre Cümleler A) Kurallı (Düz) Cümle B) Devrik Cümle  Yüklemine Göre Cümleler ikiye ayrılır: 1- Yüklemin Türüne Göre Cümleler 2- Yüklemin Yerine Göre Cümleler    1- Yükleminin Türüne göre cümleler a) Fiil Cümlesi: Yüklemi çekimli bir fiil veya fiil grubu olan cümle, yükleminin türü.. - Devamini Oku


05 | Sanat Nedir
Yazı İçerik Sanat Nedir Güzel Sanatlar Güzel Sanatlar Nelerdir Güzel Sanatların Sınıflandırılması Sanat Nedir ? Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır. Bugün sanatın "duygusal ve düşünsel etkile.. - Devamini Oku


06 | Rönesans Sanatı
İTALYA’DA RÖNESANS SANATI Nurhan Atasoy - Uşun Tükel   Rönesans, sanat ve kültürle ilgilenen herkesin sık sık karışlaştığı sözcüklerden biridir. ıtalyanca rinascimento sözcüğünden kaynaklanan bu terim, dilimizde “yeniden doğuş” anlamına geliyor. Rönesans genelde, 14-16. yüzyıllarda ıtalya’da klasik modellerin etkisi ile sanat ve yazın alanındaki canlanış olarak tanımlanır. Daha 1550’de, sanat tarihçiliğinin öncüsü sayılan Giorgio Vasari (151.. - Devamini Oku


07 | Mesnevi Nedir
Mesnevi Nedir Mesnevinin Özellikleri Mesnevi Türleri Aşk Konulu Mesneviler Dini ve Tasavvufi Mesneviler Tarihi-Destani Mesneviler Şehr-engiz Mesnevileri Hiciv ve Mizah Konulu Mesneviler Ahlaki-Öğretici Mesneviler Mesnevi Nedir
  Mesnevi özellikle Arap, Fars ve Osmanlı edebiyatında kendi aralarında uyaklı beyitlerden oluşan ve aruz ölçüsüyle yazılan divan edebiyatı şiir biçimidir. Arapça’da “müzdevice” den.. - Devamini Oku


08 | Sürrealizm
Yazı İçerik Sürrealizm Nedir Sürrealist Ressamlar  SÜRREALİZM;
Sürrealizm (Gerçeküstücülük), 20. yy.’ın başlarında Avrupa’da ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Şair ve ressamlar I. Dünya Savaşı’nın yol açtığı yıkım karşısında, dehşete kapılmış, akılcı tutuma karşı tavır alarak, bilinç dışının düşsel dünyasına yönelmeye başlamışlardı. 1924’te yayımladıkları Gerçeküstücülük Bildirgesi’nde d.. - Devamini Oku


09 | Empresyonizm
Yazı İçerik Empresyonizm Nedir Empresyonist Ressamlar EMPRESYONİZM; İzlenimcilik anlamına gelen empresyonizmde sanatçılar dış dünyaya ait olanı; ışığı, renkleri, tepkileri, hüzünleri işlemekte ve yakalanan anlık konuları resmetmektedir. Bu akım ışık ile resim yapma olarak tanımlanmaktadır. İzledikleri temel kaynak güneştir. Konu ışık yansımaları arasında kaybolmuştur. 17. yüzyılda doğan Barok üslup, hayli değişmiş olarak 18.. - Devamini Oku


10 | Batı Müziği
Klasik batı müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür. Klasik batı müziği dönemleri

* Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar * Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavy.. - Devamini Oku


hic yok