BuNedir.Org Soru Cevap Sistemi


Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar [Çözüldü]

Cevap : 6
Durum : Çözüldü Bolum : İnkılap Tarihi

52
Okunma : 12052
Etiketleri : Atatürk - Sağlık - İnkılap Tarih : 2014-09-22
Soru : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Soru Detay : atatürkün sağlık alanında yaptığı reformlar nelerdir
Tarih : 2014-09-22 17:10:32 Bu en iyi cevap seçildi ;)

-38
Baslik : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Cevap : 1. 1920 yılında Sağlık Bakanlığı kuruldu.
2. 1924 yılında Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da Numune Hastaneleri açıldı.
3. 1930 yılında Umum Hıfzıssıhha Kanunu ile Kolera, Veba, Tifo, Çiçek, Menenjit, Kızamık, Sıtma, Verem ve Trahom gibi bulaşıcı hastalıklara karşı mücadele başlatıldı.
4. Kızılay, Himaye-i Etfal(Çocuk Esirgeme Kurumu), Yeşilay ve Verem Savaş Dispanserleri kuruldu.

Not : Sağlık alanında yapılan çalışmalar Halkçılık ve Devletçilik İlkesi ile ilgilidir. Çünkü Herkesin her türlü hastalığı ile ilgilenildiğinden halkçılıktır. Halkın ihtiyacı olan hastanelerin yani Devlet Hastanelerinin yapılması yönüyle de devletçiliktir.

Tarih : 2014-10-14 00:00:00

16
Baslik : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Cevap : Atatürk’ün yaptığı değişiklerden birisi sağlık alanında olmuştur. Sağlık reformunda verilen hizmet ise halkçılık, devletçilik ilkelerini temsil eder. Halkçılık ilkesi halka verilen hizmetleri dahil eder. Devletçilik ise kendi bünyesinde bulunan kişilere verilen hizmetlerdir. Sağlık alanındaki çalışmalar çağdaş medeniyetlerin kullandığı tıbbın gelişmesini etkiler.
1- 1920 yılında Sağlık Bakanlığı kuruldu.
2- 1924 yılında Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da Numune Hastaneleri açıldı.
3- 1930 yılında Umum Hıfzıssıhha Kanunu ile Kolera, Veba, Tifo, Çiçek, Menenjit, Kızamık, Sıtma, Verem ve Trahom gibi bulaşıcı hastalıklara karşı mücadele başlatıldı.
4- Kızılay, Himaye-i Etfal(Çocuk Esirgeme Kurumu), Yeşilay ve Verem Savaş Dispanserleri kuruldu.

Tarih : 2014-10-14 00:00:00

0
Baslik : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Cevap : Cumhuriyetin ilan edilmesiyle beraber üzerinde önemle durulan ve gelişme sağlanan sahalardan bir tanesi de kuşkusuz ki sağlık ve tıp sektördür. Sağlıklı bir toplum yapısının sağlıklı bireylerden meydana geldiğini ve kalkınmış devletlerin kalkınmışlık düzeylerinin sağlık ve sosyal güvenlik politikaları ile bu alandaki uygulamaları ve başarıları ile de ölçülebilir olduğunu bilen Atatürk bu alana özel bir imtina göstermiştir. Daha Cumhuriyetin ilan edilmesinden önce ilk TBMM hükümeti zamanında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı vardı. Böylece toplum sağlığı sosyal devlet olma gereği bir bütün olarak devletin etkinliği ve sorumluluk sahasına altına alınmıştır. Diğer taraftan memlekette çözüm bekleyen pek çok sorun var iken sağlık ve sosyal güvenlik gibi hususlara yer verilmiş olması o dönem için gerçekten övgüye değer bir durumdur.

Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar savaştan yeni çıkmış olan ülkemizde her alandaki yoksunluğa ve perişanlığa paralel olarak halk sağlığı ve tıp işlerinin de çok büyük ölçüde ihmal edilmiş olduğu görülmektedir. Ancak Cumhuriyetin ilanıyla cumhuriyet hükümetleri zamanında bu sıkıntıları gidermek için bir yandan hastane ve hekim sayısının arttırılması yoluna gidilmiş diğer taraftan da yurdu kasıp kavuran ve halkın gücünü ve belini kıran hastalıklara karşı çetin bir mücadele başlatılmıştır. O dönemde geri kalmış ülkelerin en tipik iki hastalığı olan sıtma ve frengiye karşı yapılan büyük mücadele başarılı sonuçlar vermiş kısa sürede bu salgın hastalıklar yok edilmiştir. Bu durum kuşkusuz ki Atatürk döneminde sağlanan birçok üstün gelişmede olduğu gibi dünya tarihinin ender rastladığı önemli olaylar arasındaki yerini almıştır.

Yine Cumhuriyet döneminde bilhassa Atatürk’ün direktifleri ile koruyucu hekimlik sisteminin gelmesine paralel olarak beden eğitimi ve spora da büyük önem verilmiş böylelikle hayata geçirilen bireylerin bedensel eğitimleri ile ilgili teşkilatlanma bu günkü canlı spor yaşantımızın temellerini oluşturmuştur.

Tarih : 2014-11-03 00:00:00

-1
Baslik : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Cevap : atatürkün sağlık alanında yaptığı reformlar nelerdir?? cok sevinirim

Tarih : 2015-03-18 00:00:00

-9
Baslik : Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
Cevap : atatürkün sağlık alanında kullandığı ilk şey nedirBenzer SorularKutuphane 1Kutuphane 2Kutuphane 3
01 - 12053 - Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Reformlar
02 - 7939 - Atatürk Bilimsel Alanda Yaptığı Çalışmalarda Neyi Hedeflemektedir
03 - 5827 - Sivas Kongresinde Atatürkün söylediği sözler
04 - 3189 - Atatürk ülkemizde sosyal bilimlerin gelişmesi için neler yapmıştır
05 - 3116 - Dünya Sağlık Örgütünün Sağlık Alanındaki Faaliyetleri
06 - 3082 - Atatürkün hayatını anlatan şiir
07 - 2767 - Atatürk yaptığı bilimsel çalışmalarda neyi hedeflemiştir
08 - 2353 - Atatürk Sosyal Bilimlere Neden Önem Vermiştir
09 - 2302 - Atatürkün Gençliğe Hitabesi ile Göktürk Anıtlarının Farkı ve Benzerlikleri
10 - 2268 - Atatürkün Doğum Tarihi 1880 mi 1881 mi
11 - 2142 - İnkılap tarihi türkiyeye yönelik tehditler
12 - 1999 - Atatürk inkılapları ve bu ilkeler kapsaminda yapilan yenilikler
13 - 1843 - Atatürkün sevdiği klasik türk müzikleri
14 - 1711 - Sizce Atatürk ingiliz ajanı mıydı? Böyle düşünenenler var
15 - 1582 - Atatürk inkılapları temelde neyi amaçlamıştır
16 - 1579 - Atatürk ilkelerinin amacı nedir
17 - 1456 - Atatürkün soyadı nedir
18 - 1451 - Sağlık bakım hizmetleri nelerdir
19 - 1444 - Kurtuluş savaşından sonra ülkemizde yapılan inkılaplar
20 - 1436 - Atatürkün ilkeleri nelerdir
01 | Atatürkün Bilimsel Alanda Yaptığı Çalışmalarının Hayatımıza Faydaları
Atatürk, Sosyal Bilimlere çok önem vermiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çağın uygarlık seviyesine ulaştırmak için çalışmalar yapmıştır. Eğitime, bilime, teknolojiye, sanata, araştırmaya, öğrenmeye önem vermiştir.

Atatürkün bilimsel alanda yaptığı çalışmalarının hayatımıza faydaları ise;
1. Modern / çağdaş bir toplum içinde yaşamızı sağlamıştır.
2. Yenilik ve gelişmeler açık bir toplum yaratmaya ça.. - Devamini Oku

02 | Çanakkale İçinde
Çanakkale İçinde Türküsü Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyorum düşmana karşı

Offf gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli

Offf gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü bir duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü

Offf gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar me.. - Devamini Oku

03 | Sağlık Hizmeti
Günümüzde "sağlık hizmeti" denilince, "Tanı ve tedavi hizmetleri" biraz da "rehabilitasyon hizmetleri" anlaşılmaktadır. Oysa "tanı ve tedavi hizmetleri" sağlık hizmeti değil "hastalık hizmeti"dir.  Kişilerin ve toplumların sağlıklarını korumak, hastalananların tedavisini yapmak iyileşmenin tam olmadığı durumlarda başkalarına bağımlı olmadan yaşamayı sağlamak ve toplumların sağlıklarını daha iyi durumlara getirmek için yapılan planlı çalışmaların .. - Devamini Oku

01 | Atatürke Göre İnkılapçılık
Atatürk’e Göre İnkılapçılık

Atatürk’e göre; türk inkılabı, türk Milletini son asırlarda geri bırakmış olan müesseseleri yıkarak, yerlerine milletin en yüksek medeni icaplara göre ilerlemesini temin edecek yeni müesseleri koymuş olmaktır. Atatürk bu anlatımı ile inkılabın, basit bir yönetim değişikliği olmadığını, temel kurumlarda da bir değişmeyi ifade ettiğini ve türk inkılabının çağdaşlaşmaya yönelik karakterini de vurgulamıştı.. - Devamini Oku


02 | Atatürk İnkılapları
Atatürk İnkılapları Nelerdir   II. MECLIS’IN AÇILMASI (11 AGUSTOS 1923)

23 Nisan 1920’de çalismalarina baslayan I. TBMM, ulusal bagimsizligi gerçeklestirmeyi amaçlayan vatansever insanlardan olusuyordu. Çok zor sartlarda çalismis ve bunu basarmisti. Mustafa Kemal mecliste degisik görüslerde olan insanlari bir araya getirmek için “Müdafaa-i hukuk” grubunu kurmustu. Meclisin 1 Nisan’da kendin feshetmesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi.
Seç.. - Devamini Oku


03 | Atatürk'ün Sosyal Bilimlere Verdiği Önem
Yazı İçerik Atatürk ve Sosyal Bilimler Atatürk ve Türk Dil Çalışmaları Atatürk ve Milli Kültür Atatürk ve Milli Tarih Atatürk ve Güzel Sanatlar Atatürk ve Ekonomi ATATÜRK VE SOSYAL BİLİMLER
Atatürk, sosyal Bilimlere çok önem vermiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çağın uygarlık seviyesine ulaştırmak için çalışmalar yapmıştır. Eğitime, bilime, teknolojiye, sanata, araştırmaya, öğrenmeye .. - Devamini Oku


04 | Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar
ATATÜRKÜN MATEMATİK ALANINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR   Atatürk'ün yaşamında (1881-1938) ilk olağanüstü başarısı, 1893 yılında, çocukluk çağında, orta öğrenimi döneminde matematik dersinde olmuş ve bunun sonucu olarak dersin öğretmeni O'nun adına "Kemal" ismini eklemiştir. Atatürk, Selanik Askeri Rüştiyesinde" geçen bu olayla ilgili anısını şöyle anlatıyor:
"... Rüştiyede en çok matematiğe merak sardım. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kada.. - Devamini Oku


05 | Atatürk'ün Millet Anlayışı
Millet Nedir
Ortak bir kültür çerçevesinde bütünleşmiş ve tarih bilincine sahip en büyük insan topluluğudur. Eski çağlarda kan birliğiyle oluşan kabile, aşiret veya halk anlamında kullanılmıştır. İnsanlar, benzer özellikleri nedeniyle ortak sosyal, siyasi ve iktisadi işleyişler içinde uzun tarihi süreçler boyunca birlikte yaşamayıtercih etmekte ve aktarılan miras sonucu millet olgusu ortaya çıkmaktadır. Milleti meydana getiren en önemli unsur, tarihi bir.. - Devamini Oku


06 | Atatürk Betimlemesi
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı için ayağa kalktığım anda daha net gördüm karşımda duran posterden canlıymışcasına parlayan mavi gözleri. Çakmak çakmak bakarken hafif bir tebessüm vardı yanaklarında. Sabah, öğle, akşam veya aklıma her geldiğinde herhangi bir yerde resmini görüp, adını duyduğumda hissettiğim heyecan, saygı, gurur ve tebessümle seyrine daldım çakmak çakmak gözlerin. O gözlerin sahibiydi; yok edilmek, paylaşılmak üzere planlar yapılan bi.. - Devamini Oku


07 | İnkılap Tarihi
İnkılap Tarihi XX.YÜZYIL’DA OSMANLI DEVLETİ
II.Abdülhamit Devrinin diğer Islahatları:
* 1878 yılında Mektebi Hukuku Şahane adıyla hakim yetiştirmek üzere bir hukuk fakültesi açıldı.
* 1879 yılında çıkarılan bir kanunla savcılık ve noterlik gibi kurumlar kuruldu.
* Hicaz ve Bağdat demiryolu ( Almanların yardımıyla) kuruldu.
* Yetimleri eğitmek için Daruşşafaka, sakat, yoksul ve kimsesizler için de Darülâceze açıldı.


Devamini Oku


08 | Lenin,Atatürk'ü Nasıl Bilirdi?
19 Mayıs nedeniyle Kurtuluş Savaşı’nın neden ve sonuçları üzerine kimi gönülden, kimi bilmeyerek, kimileri de kerhen dili döndüğünce bir şeyler söyleyecek. Bilerek ve gönülden yapılan değerlendirmeler, protokolün, “bilgi notu”na bakarak kerhen yapacağı konuşmaların gölgesinde kalacak. Biz de bugün bilerek gölgede bırakılmış bir konuyu gündeme getirmek istiyoruz. Lenin’in ve Sovyetler Birliği’nin Kurtuluş Savaşı’na katkısını…
Lenin, dah.. - Devamini Oku


09 | Asklepios
Asklepios; Yunan Mitolojisi'nde tıbbın ve sağlığın tanrısı. Apollon ve Koronis'in oğlu, Hygieia, Meditrina, Iaso, Aceso, Aglæa ve Panacea' nın babasıdır. Yılanlı asası ile Yunan söylencelerinde Apollon’un oğlu olarak geçer. Buna göre; Teselya Kralı’nın kızı Koronis tanrı Apollon ile sevişir ve ondan gebe kalır. Ne var ki, tanrının çocuğunu karnında taşırken Arkadya’dan gelen bir yabancıyı da yatağına alır. Bu haberi tanrıya kutsal kuşu olan karga .. - Devamini Oku


10 | İnkılap
Yazı Menu İnkılap Tanımı İnkılabın Unsurları İnkılabın Evreleri Türk İnkılabının Özelliği Atatürk’e Göre İnkılapçılık İnkılap Nedir İnkılap Tanımı: 1. değişme, bir durumdan başka bir duruma geçme. 2. toplum ve devlet hayatında kısa sürede meydana getirilen değişiklik.

İnkılap, kelime anlamı ile değişme, bir halden başka bir hale dönmeyi ifade eder. İnkılap; Arapça “ kalp” kelimes.. - Devamini Oku


01 | İnkılap
İnkılap : 1. Değişme, bir durumdan başka bir duruma geçme. 2. Toplum ve devlet hayatında kısa sürede meydana getirilen değişiklik. İnkilap Nedir ? (Detay) : İnkılap, kelime anlamı ile değişme, bir halden başka bir hale dönmeyi ifade eder. İnkılap; Arapça “ kalp” kelimesinden gelmiş olup, bir milletin sahip olduğu siyasi, sosyal ve askeri alanlardaki kurumların devlet eliyle makul ve ölçülü metotlarla köklü bir şekilde değiştirilmesi olarak tanı.. - Devamini Oku


02 | Sağlık
Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre “sadece hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden kendisini iyi hissetmesi halidir”. Bir diğer tanımlamaya görede “kişinin fiziksel, biyolojik ve sosyal çevresi arasındaki denge ve hal, hareket ve davranışlarının uyumlu olması” durumudur. Temel Sağlık Hizmetleri Kavramı Çağımızın sağlık hizmetleri anlayışı, 1978 yılında Kazakistan’ın Al.. - Devamini Oku