Bunedir.org

Soğuk Kanlı Canlı


Sponsorlu Bağlantılar
Soğuk Kanlı Canlılar (Özet): Vücut sıcaklığı ortam sıcaklığına göre değişen (balık,  sürüngen) hayvanlar. (Değişken sıcaklıklı hayvanlar; Polikilotherm)

Bir çok organizma ortamdaki ısı değişmelerine ortama pasif olarak uyarak yanıt verirler. Bunlar soğuk kanlı (poikilotermik) hayvanlardır. Bu durumdakı hayvanlar kendileri için uygun olmayan koşullara ya koruyucu bir örtü içine çekilip hareketsiz kalmak suretiyle; ya kist teşkil ederek ya da kendisi için daha uygun yerlere göç ederek karşı koyarlar.

Bazı soğukkanlı canlılar vücut sıvılarının donma noktalarının altındaki sıcaklıklara dahi dayanabilmektedirler . Örneğin kıllı tırtıllar yılın 10 ayını -500C’de kaskatı “donmuş” bir halde geçirebilmektedirler . Bazı kurbağa türleriyse vücutlarındaki sıvının yarısından fazlası donmuş halde iken bile haftalarca canlı kalabilmektedirler. Bu canlılar donmuş halde iken hiç solumazlar ve kalp sesi de duyulmaz.

Köpek Balığı (Mustelus mustelus)

Denizlerde yaşayan Köpek Balıkları, Hexanchidae, Sycliorhinidae, Triakidae, Squatidae ve Squantinidae familyalarında toplanır. İskeletleri kıkırdak dokusundadır. Dünya denizlerinde bir çok türü bulunur. Karnivor olduklarından hemen her tür canlıyı yerler. İnsanlara dahi saldıran türleri vardır. Boy ve ağırlıkları türlerine göre değişir. Bir çok türü memeliler gibi doğurarak çoğalır. Dip trolü ve dip ağlarla avlanır. Etlerinde amonyak ve ürik asit oranı yüksektir. Bu nedenle etleri ekşimsi ve lezzetsizdir. Çabuk bozunur. Etinin elastikiyeti yüksek olduğundan ezilmiş ürün (salam, sosis) yapımında kullanılabilir. Karın etleri dumanlanarak tüketilebilir. Yüzgeçleri kurutularak uzak doğu ülkelerinde çorba yapılmaktadır. Derisi işlenerek ayakkabı, çanta, cüzdan vb. gibi süs eşyası olabilir. Karaciğerleri %50-70 oranında yağ içerdiği için vit-A, vit-D ve Omega-III kaynağı olarak kullanılabilir.

Soğukkanlı Canlı Örnekleri:

Amfibiler, sürüngenler, balıklar, böcekler ve diğer omurgasızlar bu gruba girer. Kışın havaların soğumasıyla soğukkanlıların vücut sıcaklıkları düşer. Bir nedenle kış uykusuna yatarlar. Memeli hayvanlar içerisinde de sıcak kanlı veya soğuk kanlı terimi kullanılır. Burada ifade edilen şey ise hayvanın mizacıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org