Bunedir.org

Referans Mektubu Örnekleri


Sponsorlu Bağlantılar
Referans Mektubu Örneği 1 (Türkçe)

Sayın Yetkili,

Bu referans mektubu, Lorem Ipsum’un isteği üzerine yazılmıştır. Bu mektuptaki bilgilerin gizliliği konusunda tedbirli davranmanızı ve şirketinizde işe alma yetkisine sahip olmayan herhangi bir kişiye bu bilgileri vermemenizi rica ederim.

Lorem Ipsum’la Mart 2002 – Eylül 2004 yılları arasında “Goodweather.com” şirketinde birlikte çalıştım. Satış müdürü olarak görev aldığım Goodweather.com’da, aynı satış ekibinde  “satış danışmanı” olarak çalışan Lorem Ipsum’un işe yaklaşım tarzını ve bakış açısını değerlendirme fırsatı buldum. Müşteri portföyümüzü genişletme oranı ve yıllık satış ortalamasına göre satış oranları değerlendirdiğimizde, Lorem İpsum'un performansının hedeflenen rakamların çok üstünde olduğunu belirtebiliriz.

Etkin iletişim yeteneği ve olumlu insan ilişkileri sayesinde müşteri memnuniyetini sağlayarak hem müşteri portföyünü genişletme konusunda üstün başarı göstermiş, hem de iş sırasında ve sonrasında sergilediği takipçilik sayesinde müşterilerin şirkete bağlılığını artırmıştır. Bunların yanı sıra, ekip çalışmasına yatkınlığı ve organizasyon yeteneği sayesinde tüm ekibin bir bütün halinde çalışmasını sağlamıştır.

Lorem Ipsum’un satış departmanımızda gösterdiği performansı göz önünde bulundurduğumuzda, kendisinin bu pozisyonun gerektirdiği tüm yetkinliklere sahip olması sebebiyle kariyer hayatında “satış”la ilgili herhangi bir pozisyonda başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Bu konuda açıklığa kavuşturmamızı istediğiniz herhangi bir nokta olması durumunda aşağıdaki bilgilerimden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımla

Kutlay Viket
Satış Müdürü
Yeni Pazar Sok. No: 1115
90999 Kadıköy, Istanbul
Voice / Fax: (999)999-9999 / (111)111-1111
e-mail:kutlay.viket@somedomain.com
 

Referans Mektubu Örneği 2 (İngilizce) 

To whom it may concern,

This reference letter has been written upon request of Loren Ipsum. Please keep the content of this letter secure and away from unauthorized personnel.

I worked with Lorem Ipsum between March 2002 and September 2004, at “Goodweather.com”. Working as a sales manager, I found the opportunity to analyze Lorem Ipsum’s approach to events and working style while she was working as a sales consultant. Depending on her degree of expanding customer portfolio and average annual sales, we can state that her performance is above expectations.

By using effective communication skills and conducting positive human relations, she developed high customer gratitude, thus greatly expanded her customer portfolio and kept track of her clients both during and after the job, which improved customer loyalty. In addition to these, she helped the team to work efficiently with her organization skills and capability of teamwork.

Taking her performance into account, I think she will be successful in any position related with “sales”, because she has all the skills this job demands.

If you have any question concerning this issue, you can contact me using the information below.

Sincerely

Kutlay Viket
Sales Manager
Yeni Pazar Sok. No: 1115
90999 Kadıköy, Istanbul
Voice / Fax: (999) 999-9999 / (111) 111-1111
e-mail:kutlay.viket@somedomain.com
Referans Mektubu Örneği 3 (İngilizce)

To Whom It May Concern:

As the Dean of Stonewell College, I have had the pleasure of knowing Hannah Smith for the last four years. She has been a tremendous student and an asset to our school. I would like to take this opportunity to recommend Hannah for your graduate program.

I feel confident that she will continue to succeed in her studies. Hannah is a dedicated student and thus far her grades have been exemplary. In class, she has proven to be a take-charge person who is able to successfully develop plans and implement them.

Hannah has also assisted us in our admissions office. She has successfully demonstrated leadership ability by counseling new and prospective students. Her advice has been a great help to these students, many of whom have taken time to share their comments with me regarding her pleasant and encouraging attitude.

It is for these reasons that I offer high recommendations for Hannah without reservation.

Her drive and abilities will truly be an asset to your establishment. If you have any questions regarding this recommendation, please do not hesitate to contact me.

Sincerely,

Roger Fleming
Dean of Stonewell College

Akademik Referans Mektubu Örneği (Türkçe)

Sayın İlgili, 29 Ağustos 2003, İstanbul Bu tavsiye mektubunu......... Enstitüsündeki doktora programınıza katılmak üzere başvuruda bulunan Aylin K.... için yazıyorum. Aylin K......., 2000 yılı Ekim ayından bu yana,.......... Üniversitesi’nin, dekanı olduğum..........Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Sayın K..’yı hem, dekanı olarak idarî bakımdan, hem sorumlusu olduğum......... dersinin “class”larını üstlenen bir asistan olarak pedagojik bakımdan, hem de.............’nin
............. Yüksek Lisans Bölümü’nde verdiğim dersin öğrencisi olarak akademik bakımdan, yakından tanıma fırsatı buldum. Aylin K....., okuduğunu çabuk kavrayan, sağlam bir sentez ve analiz becerisiyle donanmış, üstünde çalıştığı konu yorucu inceleme gerektirdiğinde yılmamak özelliğine sahip, istikrarlı çalışmayı bilen, son derece değerli bir genç meslektaşımdır.
Orta eğitimini Fransızca, yüksek eğitimini İngilizce ortamında yapmış olan Aylin K...., iki dil bilmenin kendisine sağladığı olanakları hakkıyla değerlendirmektedir.
“..........” başlıklı, özgün, sağlam ve iyi kaleme alınmış bir yüksek lisans tezinin yazarı olan K....., ayrıca “......” adlı bir web sitesi için,....... vb. konularda, yeni çıkan ve dikkate değer akademik makaleleri ve yapıtları taramakta ve sitede değerlendirilmelerini sağlamaktadır.
Çalışkan, uyumlu ve sebatkâr bir kişiliğe sahip olan Aylin K...’ya doktora programınızda yer vermenizin, kendisinin gelecekteki akademik çalışmaları bakımından çok yararlı olacağı düşüncesindeyim.
İleride çok iyi bir araştırmacı ve akademisyen olacağına kesinlikle inandığım Aylin K....’yı içtenlikle tavsiye eder, saygılarımı sunarım.

Prof.Dr............. .....

Fakültesi Dekanı

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org