Bunedir.org

Obsesif kompulsif bozukluk nasıl tedavi edilir


Sponsorlu Bağlantılar
tedavide amaç öncelikle var olan hastaligi tedavi etmek sonra da hastaligin tekrarlamasini önlemektir. bu amaçla iki tedavi yöntemi kullanilmaktadir:

1 - seçici serotonin geri alim inhibitörleri kullanmak
2 - bilissel davranisçi tedavi uygulamak

hastalarin hastaliklari konusunda kendilerini egitmeleri çok önemlidir.
tedavinin baslarinda bilissel ve davranisçi tedaviyi oturtmak ve tedavi dozunu ayarlamak amaci ile haftada en az bir kez doktor kontrolüne gitmek gerekir. hastalik yatistikça kontroller seyreklesir, tamamen düzeldikten sonra da yilda bir kez bile olsa kontrole gitmekte fayda vardir.

ıyilestikten sonra belirtiler tekrar baslar ve kognitif davranisçi tekniklerle kontrol edilemez ise, beklenmeyen ilaç yan etkileri görülürse, depresyon, anksiyete bozuklugu gibi baska ruhsal hastalik belirtileri görülürse veya bir yakinini kaybetmek gibi hastaligi kötü etkileyebilecek önemli bir yasam olayi ile karsilasilirsa vakit kaybetmeden psikiyatriste basvurmak gerekir.
hastaligin tedavisi uzun süreli ve hastayi çok zorlayicidir. tedavi süresince hastanin kendi kaygisini kontrol etmesi gerekir ki bu bazen imkansiz hale gelebilir. böyle yorucu bir tedaviyi geçtikten sonra aniden tedaviyi kesmek kesinlikle önerilmez. tedavinin seyri sirasinda tedavi ile ilgili sorunlar ortaya çiktiginda bunun doktor ile paylasilmasinda fayda vardir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org