Bunedir.org

Obsesif kompulsif bozukluğun nedenleri


Sponsorlu Bağlantılar
Okb’nin bilinen tek nedeni yoktur. Çesitli etkenlerin bir araya gelmesi ile bu hastaligin ortaya çiktigi belirtilmektedir. Genetik bir yatkinliktan söz edilmektedir. Okb’ye neden olan bir gen bulunamamistir, ancak okb hastalarinin yakinlarinda bu hastaligin görülme olasiligi artmaktadir. Ayni ailede görülen okb semptomlarinin ayni olmasi gerekmez. Örnegin annede kontrol etme kompulsiyonlari görülürken kizinda sik el yikama olabilir.
Beyinde kimyasal haberci görevi üstlenen Serotonin seviyesinde düsmenin bu hastaliga neden oldugu söylenmektedir. Serotonin seviyesini artiran ilaçlar bu nedenle tedavide kullanilmakta ve tedavi edici etkisi görülmektedir.
Bazi arastirmacilar bu hastalarda beynin ön kismi olan Frontal Kortex ile iç yapilardan bazal ganglionlar arasinda iletisim kopuklugu oldugunu ileri sürmektedir.
Aile içi sorunlar veya stres yaratan durumlar bu hastaliga yol açmaz ancak var olan hastaligin alevlenmesine yol açabilir.
Obsesif kisilikteki kisilerle okb’yi ayirmak gerekir. Okb hastalarinin hastalik öncesi dönemlerinde genelde kompulsif davranislara rastlanmaz. Okb hastalarinin %15-35’inde hastalik öncesi dönemde obsesif ugraslara rastlanir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org