Bunedir.org

İletim


Sponsorlu Bağlantılar
İletim Nedir?
Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirine çarparak ısıyı yaymaları iletim yoluyla yayılmaya örnektir.

İletim yoluyla yayılma dokunmayla gerçekleşir. Kızgın demire dokunduğumuzda demirin ısısı elimize iletim yoluyla geçer. Şekilde tavanın sapının sıcaklığını hissetmemiz bu yolla gerçekleşir.

İletim; ısı yayım, konveksiyon. iletmek eylemi. iletken nesnelerden ısı ya da elektriğin geçmesi.
Isı çeşitli yollardan, ya iletim, konveksiyon aktarılır ve radyasyon. Ne olursa olsun transfer yöntemi, sadece ısı transfer edilebilir. Soğuk sadece ısı olmaması ve herhangi bir yöntemle transfer edilemez.

İletim başka bir molekül ısı transferi bir madde geçer. aynı hızda değil tüm maddeler kuralları ısı. Onlar hızlı ısı transferi yapabilirsiniz beri Metaller iyi iletken olarak kabul edilir. Stone da orta derecede iyi bir iletkendir, ancak ahşap, kağıt, hava, ve kumaş yoksul ısı iletkenler bulunmaktadır.

Çeşitli malzemeler genellikle ısı kuralları yolu araştırılmıştır. Malzeme iletim onların göreceli oranları söylemek numaraları verilmiştir. Her malzeme gümüş kıyasla - standart - hangi bir 100 ısı iletim katsayısı. Diğer ürünler aşağı ısı iletim katsayısı ölçek seyahat. Yani, bakır, ve 92, 11 demir, 0,12 su, 0,03 ahşap katsayısı sahip mükemmel bir vakum bir iletim sıfır katsayısı vardır.

İletim Farklı oranları insanların günlük yaşamlarında görülebilir. Örneğin, bir bez pota tutucu metal bir pot kolu veya tava sarılı, ısı kişinin elini transfer değildir. o yoksul bir ısı iletkeni olduğu bir bez pota tutucu çalışır. Ayrıca, bazı pot veya imalatçı böylece düşük iletim katsayısı - odun gibi bir malzeme olduğunu sap tasarımı tava.

Isı kötü iletken malzemeler için bir başka isim yalıtkanlar olduğunu. Hava mükemmel bir yalıtım malzemesi bir kapalı alanı içinde kilitli olmasıdır. Sadece, bir de iletim 0,006 katsayısı numarası vardır. Aslında, bir yün giysi, kürk mantolar, aşağı tüyleri kılan şeylerden biri, ve gevşek lifler çok sıcak, aslında hava tüy, kürk veya lifler arasında kilitli büyük bir yalıtkandır.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir yalıtkan elektronlar serbestçe o ileri taşımak için izin vermez. Bu sayede dokunmatik sıcak olmasını önlenir; alternatif olarak, metaller elektron kolayca taşımak için izin veriyoruz. Sonuç olarak, eğer bazı ücret ve metal nesne geçecek iletim yoluyla bir ücret alan bir ücret çubuk dokunur bir yalıtımlı metal nesne. Şarj iletken toplam yüzey kapsayacak. bir tel üzerinden eğer ücret nesne dokunur bir büyük beden Sonra, o topraklanmış olur ve şarj kaybeder.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunedir.Org